Wyświetlono rezultaty 1-10 z 98.

„Vox Patris” – największy dzwon kołysany na świecie – 55 ton, 4,5 metra średnicy, 4 metry wysokości

2018-09-20

Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris” („Głos Ojca”) rozbrzmiewać będzie w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno) w Trinidade, w Brazylii.

 

Dzwon wykonała nasza pracowania przy współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy, a odlany został w Metalodlew SA w Krakowie.Prace nad „Vox Patris” rozpoczęły się w 2015 r. Towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie.

 

Przygotowana została wizja oraz projekt obrazujący autorskie rozwiązanie odpowiadające skali planowanego obiektu.Dzwon zrobiony został tradycyjnie ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc.), dzięki czemu uzyskał niepowtarzalny blask i piękny, głęboki dźwięk. Na jego wykonanie zużyto ponad 60 t metalu. Dzwon musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu.

 

W procesie tworzenia dzwonu, który nie zmienia się od tysięcy lat, najpierw wykonany został rdzeń wewnętrzny, a następnie przy użyciu wzornika ludwisarze stworzyli tzw. dzwon fałszywy odwzorowujący oryginał z naniesionymi zdobnymi inskrypcjami z wosku. Na nim uformowany został płaszcz oddający rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu. W wyniku podgrzewania wosk wytopił się, odciskając ornamenty na płaszczu. Po usunięciu dzwonu fałszywego powstałą przestrzeń wypełniono brązem dzwonowym.Dzwon „Vox Patris” popłynie do Brazylii statkiem, a do portu przewieziony zostanie na specjalnej platformie samochodowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Poświęcenie dzwonu w Irlandii przez Papieża Franciszka

2018-08-27

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

 

25 sierpnia 2018 Papież Franciszek poświęcił dzwon odlany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu podczas Światowych Dni Rodziny w Irlandii.Poświęcony w Dublinie dzwon zostanie teraz przewieziony do Sanktuarium w Knock, gdzie w niedługim czasie zostanie zawieszony. Serce i stojak dzwonu wykonała firma Rduch Bells & Clocks.

 
Zestaw dzwonów w Opactwie Glenstal w Irlandii

2018-07-13

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Dnia 11 Lipca odbyło się uroczyste poświecenie dzwonów odlanych w naszej Pracowni dla zakonu Benedyktynów Glenstal Abbey w Irlandii. W obecności licznie zgromadzonych odbyło się uroczyste poświęcenie zestawu 4 dzwonów o wagach 290kg, 90kg, 150kg i 70kg. Po poświęceniu  dzwony zostały zamontowane na dachu biblioteki w specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji. Wyposażone zostały w elementy najnowocześniejszej automatyki.  Dostarczenie elementów oprzyrządowania i instalacji dokonała firma Rduch Bell & Clocks.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Nowy dzwon w Ikšķile na Łotwie

2018-06-30

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W czerwcu 2018 r.  odbył się montaż dzwonu o  wadze 1200kg w nowym Kościele w Ikšķile na Łotwie. Dzwon w tonacji e/1, odlany w naszej pracowni został opatrzony w piękne dębowe okucie, serce, system automatyki. Dostarczenie elementów oprzyrządowania i instalacji dzwonu w wieży dokonała firma Rduch Bells & Clocks.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Carillony w Narodowym Forum Muzyki

2018-06-22

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Z ogromną radością pragniemy poinformować , że jako jedyna i pierwsza pracownia Ludwisarska w Polsce dostarczyliśmy zestaw pięciu instrumentów carillonowych do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.  Instrumenty w tonacjach g2, b2, h2, c3, es3 zostały rygorystycznie sprawdzone przez muzyków z Filharmonii Wrocławskiej jak również Berlińskiej. Strojenie a1 w wysokości 442Hz nie budziło żadnych zastrzeżeń.
Targi Sakralne SACROEXPO 2018

2018-06-15

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W dniach 11-13 czerwca 2018  nasza pracownia ludwisarska wraz z firmą Rduch Bells & Clocks uczęstniczyła w międzynarodowych targach sakralnych w Kielcach. Nasze produkty cieszyły się duża popularnością i uznaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poświęcenie dzwonu w Coutures sur Dropt , Francja

2018-04-28

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

28 Kwietnia bieżącego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ceremonii poświęcenia dzwonu w miejscowości Coutuers we Francji. Dzwon został wykonany w naszej pracowni, waży 350kg i charakteryzuje się pięknym dźwiękiem h/1.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 
Poświęcenie dzwonów w Makati na Filipinach

2018-04-26

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

26 Kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości poświęcenia trzech dzwonów dostarczonych przez naszą pracownię. Oprócz licznie zgromadzonych parafian, uroczystościom odbywających się w Parafii Świętej Rodziny w Makatii przewodniczył Kardynał Luis Antonio Tagle. Dostarczone dzwony cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Dzwony dla Parafii Świętej Rodziny w Makatii na Filipinach

2018-03-30

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W połowie marca bieżącego roku dostarczyliśmy do Parafii Świętej Rodziny w Makatii na Filipinach trzy dzwony wykonane w naszej pracowni.  Dzwony o wagach 220kg , 130 kg i 70 kg zostały zainstalowane na specjalnie przygotowanej konstrukcji oraz opatrzone pełnym mechanizmem automatyki. Montażu i instalacji dokonała firma Rduch Bells & Clocks.

Jest to pierwszy projekt naszej pracowni i firmy Rduch Bells & Clocks zrealizowany na Filipinach.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Nowe Dzwony dla Bazyliki Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie

2017-12-20

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W dniu 20 Grudnia zostały dostarczone do Bazyliki w Grybowie trzy nowe dzwony wykonane w naszej pracowni oraz jeden z 1945 r. po zabiegu renowacji. Dzwony o wagach 800 kg, 250kg, 150kg  po pracach konstrukcyjnych prowadzonych przez firmę Rduch Bells & Clocks zostaną zautomatyzowane i zainstalowane na wieży Bazyliki na wysokości około     50 m. 

 

Źródło: http://grybow.parafia.info.pl/?p=main&what=6
 

 

Czy wiesz, że...

To w naszej Pracowni powstał słynny dzwon św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu!

 

Nowości w galerii...