Wyświetlono rezultaty 71-80 z 116.

Poświęcenie dzwonów w Sanktuarium w Osieku

2014-05-25

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W sobotę 24 maja mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w uroczystościach celebracyjnych 150-lecia Sanktuarium św. Rocha w Osieku. Z tej okazji zostały poświęcone 3 nowe dzwony odlane w naszej Pracowni - zestaw o łącznej wadze ponad 1,5 tony. Dzwony grają pięknymi tonami fis-ges/1, a/1, cis-des/2 (akord molowy). Podczas uroczystości dzwony poświęcił Biskup Pelpiński Ryszard Kasyna. Dzwony poświęcone zostały z zachowaniem bardzo tradycyjnego, symbolicznego obrzędu w tym obmycia dzwonów oraz kadzenia ich wnętrza. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą uroczystość i gratulujemy pięknego jubileuszu!
Dzwon św. Jan Paweł II już na Wieży Srebrnych Dzwonów

2014-05-15

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Dnia 13 maja 2014 roku w Królewskiej Katedrze na Wawelu, firma Rduch dostąpiła zaszczytu montażu nowego dzwonu "św. Jan Paweł II" wykonanego w naszej Pracowni i poświęconego w Wielkanoc przez J.E. księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Dzwon został wyposażony w specjalnie zaprojektowane dębowe jarzmo, nowatorskie serce z miękkiej, odkuwanej stali oraz napęd dzwonu MT-4 z funkcją softstartu. Miejsce w wieży srebrnych dzwonów czekało na ten moment ....500 lat. O niezwykłej historii tego ostatniego już dzwonu dla Katedry Królewskiej na Wawelu i jego doskonałych, potwierdzonych kampanologicznie parametrach akustycznych można przeczytać tutaj. Więcej zdjęć z montażu można obejrzeć tutaj.
Dzwon św. Jan Paweł II już na Wawelu!

2014-04-18

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W środę 16 kwietnia 2014 o godzinie 16.00 dzwon św. Jan Paweł II dotarł na Wzgórze Wawelskie. Na razie można go oglądać na dziedzińcu przed Królewską Katedrą Wawelską. W Niedzielę Wielkanocną o godzinie 9.45 zostanie uroczyście poświęcony przez J.E. ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

"Brzmi pięknie a wygląda wspaniale. W Wielką Środę na Wawel dotarł nowy dzwon dedykowany osobie Papieża Polaka. Niedługo zawiśnie na Wieży Srebrnych Dzwonów i będzie ostatnim dzwonem w królewskiej katedrze."

Franciszkańska 3

 

 

Certyfikat jakości „Janowi Pawłowi II” nadał wybitny kampanolog Petr Janda z Brna. Kiedy usłyszał głos nowego dzwonu aż zaniemówił.  - Jan Pawel II wam pomohl! - powiedział, dodając, że jest to prawdopodobnie najlepszy dzwon w historii polskiego ludwisarstwa. „Jan Paweł” dzwoni w tonacji a1 i wszystkie tony poboczne zostały perfekcyjnie zharmonizowane, co znajduje potwierdzenie w wydanej przez kampanologa opinii. W Krakowie po raz pierwszy zabił właśnie w środę tuż przy pomniku Papieża Polaka, rozkołysał go sam proboszcz katedry ks. prałat Zdzisław Sochacki. Widoczna na zdjęciach oprawa dzwonu, drewniana dębowa kontrukcja, piękne jarzmo drewniane, serce odkuwane w kuźni, zostały przygotowane przez firmę Rduch z Czernicy, która również w niezwykle precyzyjny sposób przeprowadziła operację umieszczenia dzwonu na dziedzińcu. Firma Rduch będzie również montować dzwon św. Jan Paweł II na Wieży Srebrnych Dzwonów i zainstaluje najnowocześniejszą automatykę dzwonu.
Dzwon św. Jan Paweł II dla Katedry Wawelskiej

2014-04-05

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Z ogromną radością miło nam poinformować, iż 4 kwietnia 2014 roku o godzinie 15.00 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego został odlany dzwon o imieniu św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu. Dzwon o wadze 500 kg i tonie uderzeniowym a/1 został ufundowany staraniem Kapituły Wawelskiej pod przewodnictwem księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego. Dołączy on do pozostałych wielkich dzwonów Wieży Srebrnych Dzwonów, między innymi do Hermana z 1271 roku. Zawiśnie w miejscu, które czekało na ten moment od pięciuset lat... W czasie jego odlewania do gorącego stopu wrzucono złoty medal po Janie Pawle II - osobistą pamiątkę Ojca Św. wydaną w 18. rocznicę pontyfikatu, ale upamiętniającą też święcenia kapłańskie na Wawelu - miejscu nierozerwalnie związanym z dzieciństwem, młodością i życiem kapłańskim Karola Wojtyły. Na uroczystość narodzin dzwonu przybyli liczni goście - między innymi proboszcz Katedry Królewskiej na Wawelu Zdzisław Sochacki, Szef Dzwonników Wawelskich Pan Andrzej Bochniak. W imieniu Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego z Przemyśla oraz Firmy Rduch pragniemy serdecznie podziękować za przybycie na tą wspaniałą uroczystość wszystkim gościom. Więcej informacji na temat idei i historii dzwonu, etapów powstawania i informacji technicznych
Poświęcenie dzwonów - Kraków - Kosocice

2014-03-23

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 23 marca 2014 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonów do parafii św. Marii Magdaleny w Krakowie-Kosocicach. Dzwony święcił J.E. ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Dzwony posiadają piękne dźwięki d/2 i e/2 i wspólnie z zabytkowym dzwonem z XVI wieku będą tworzyć zestaw harmoniczny Tedeum. Piękny kościół tej krakowskiej parafii dziś był pełny wiernych, którzy licznie przybyli na tą wspaniałą uroczystość. Już w najbliższym czasie dzwony będzie można usłyszeć na wieży kościoła. Za montażem i najnowszą automatykę dzwonów odpowiadać będzie firma Rduch z Czernicy.

 
Uroczysty odlew dzwonów!

2014-03-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

W dniu 7 marca 2014 roku odbył się uroczysty odlew w naszej Pracowni. Odlewanych było w sumie sześć dzwonów do: parafii - Kosocice - Kraków (dzwony poświęcone będą 23 marca przez J.E. kardynała Stanisława Dziwisza), parafii św. Wojciecha w Białymstoku, którego wieża jest obecnie odbudowywana po pożarze, parafii w Cochin w Indiach, parafii Knieja oraz parafii Kidów. Na odlew przybyła grupa ponad 80 parafian oraz proboszcz parafii Kidów ks. Zbigniew Grzesiński, który poprowadził uroczystą modlitwę przed odlewem. Już niebawem będziemy publikować zdjęcia z uroczystościa poświęcenia tych dzwonów. Wszystkie dzwony zostaną zamontowane i uzupełnione o najnowocześniejszą automatykę dzwonów firmy Rduch.
Książka o dzwonach na Nowy Rok!

2014-01-06

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Miło nam poinformować, że właśnie na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza w powojennej historii Polski książka omawiająca w  kompleksowy sposób tematykę dzwonów kościelnych. Autorem książki jest prof. dr hab. inż. Stefan Gierlotka. W książce opisano historię dzwonów wraz z największymi światowymi i polskimi dzwonami, ludwisarstwo w Europie i na ziemiach polskich, technikę wykonywania dzwonów, sposoby zawieszania i napędzania dzwonów oraz obszernie wyjaśnione zostały zagadnienia akustyki dzwonów. Książka opisuje naszą Pracownię Ludwisarską oraz inne polskie i światowe odlewnie. W pozycji znajduje się również rozdział poświęcony jednej z najstarszych firm w Polsce zajmującej się techniczną obsługą dzwonów - rodzinnej firmie RDUCH.

 

W książce również znajduje się pierwszy w pełni kompleksowy rozdział opisujący zagadanienie akustyki dzwonów opracowany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego z Przemyśla wraz z firmą Rduch.
Piękne poświęcenie dzwonu w Piekarach Śląskich

2013-11-29

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 23 listopada 2013 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonu 500kg odlanego w naszej Pracowni Ludwisarkiej i posiadającego idealnie zgrany ton a/1. Dzwon św. Jan Paweł II poświęcił JE ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Na poświęcenie przybyło liczne grono duchownych i wiernych związanych z Bazyliką Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Uroczyste poświęcenie dzwonu zakończyło Rok Wiary. Dźwięk dzwonu oraz bardzo bogata i piękna szata graficzna zachwyciły przybyłych na tą uroczystość. Dzwon w najbliższym czasie zastanie zamontowany w wieży kościoła przez firmę Rduch. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 
Poświęcenie dzwonów - Czechy - Zaolzie

2013-11-19

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

W dniu 17 listopada 2013 odbyło się uroczyste poświęcenie dwóch dzwonów odlanych w naszej Pracowni o wagach 130kg oraz 70kg i tonacjach f/2 oraz a/2. Uroczytościom odbywającym się w kościele w Gutach przewodniczył Mons. Martin David - Generální Vikář biskupství Ostravsko-Opavské wraz z proboszczem parafii ks. Kaziemierzem Płachtą. Dzwony naszej Pracowni cieszały się ogromnym zainteresowaniem - zgromadzeni goście byli pod wrażeniem zarówno ich wyglądu jak i pięknego dźwięku.  Okucia dębowe oraz najnowocześniejszą automatykę zapewnia firma Rduch.

 

 
Dzwon Św. Jan Paweł II już w Piekarach Śląskich

2013-11-05

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dzwon Św. Jan Paweł II ważący 500kg wykonany przez naszą Pracownię Ludwisarską został odlany w październiku tego roku. Można go teraz podziwiać przed Ołtarzem w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Dzwon posiada idealnie zgrany, potwierdzony kampanologicznie ton a/1, który cechuje wręcz idealne zgranie tonów pobocznych, piękny rozdźwięk i brak wibracji. Dzwon posiada piękną ornamentykę oraz wizerunek Św. Jana Pawła II oraz Matki Boskiej Piekarskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pierwszych zdjęć oraz do odwiedzenia Bazyliki i zobaczenia tego pięknego dzwonu. Po uroczystości poświęcenia dzwon będzie zamontowany na wieży oraz zaopatrzony w najnowocześniejszą automatykę przez Firmę Rduch.

 

 

 

 
 

 

Czy wiesz, że...

Jako jedyni w Polsce poddajemy się regularnym badaniom kampanologicznym, ciągle podwyższając jakość dźwięku naszych dzwonów!

 

Nowości w galerii...