Wyświetlono rezultaty 71-80 z 114.

Dzwon św. Jan Paweł II już na Wawelu!

2014-04-18

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W środę 16 kwietnia 2014 o godzinie 16.00 dzwon św. Jan Paweł II dotarł na Wzgórze Wawelskie. Na razie można go oglądać na dziedzińcu przed Królewską Katedrą Wawelską. W Niedzielę Wielkanocną o godzinie 9.45 zostanie uroczyście poświęcony przez J.E. ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

"Brzmi pięknie a wygląda wspaniale. W Wielką Środę na Wawel dotarł nowy dzwon dedykowany osobie Papieża Polaka. Niedługo zawiśnie na Wieży Srebrnych Dzwonów i będzie ostatnim dzwonem w królewskiej katedrze."

Franciszkańska 3

 

 

Certyfikat jakości „Janowi Pawłowi II” nadał wybitny kampanolog Petr Janda z Brna. Kiedy usłyszał głos nowego dzwonu aż zaniemówił.  - Jan Pawel II wam pomohl! - powiedział, dodając, że jest to prawdopodobnie najlepszy dzwon w historii polskiego ludwisarstwa. „Jan Paweł” dzwoni w tonacji a1 i wszystkie tony poboczne zostały perfekcyjnie zharmonizowane, co znajduje potwierdzenie w wydanej przez kampanologa opinii. W Krakowie po raz pierwszy zabił właśnie w środę tuż przy pomniku Papieża Polaka, rozkołysał go sam proboszcz katedry ks. prałat Zdzisław Sochacki. Widoczna na zdjęciach oprawa dzwonu, drewniana dębowa kontrukcja, piękne jarzmo drewniane, serce odkuwane w kuźni, zostały przygotowane przez firmę Rduch z Czernicy, która również w niezwykle precyzyjny sposób przeprowadziła operację umieszczenia dzwonu na dziedzińcu. Firma Rduch będzie również montować dzwon św. Jan Paweł II na Wieży Srebrnych Dzwonów i zainstaluje najnowocześniejszą automatykę dzwonu.
Dzwon św. Jan Paweł II dla Katedry Wawelskiej

2014-04-05

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Z ogromną radością miło nam poinformować, iż 4 kwietnia 2014 roku o godzinie 15.00 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego został odlany dzwon o imieniu św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu. Dzwon o wadze 500 kg i tonie uderzeniowym a/1 został ufundowany staraniem Kapituły Wawelskiej pod przewodnictwem księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego. Dołączy on do pozostałych wielkich dzwonów Wieży Srebrnych Dzwonów, między innymi do Hermana z 1271 roku. Zawiśnie w miejscu, które czekało na ten moment od pięciuset lat... W czasie jego odlewania do gorącego stopu wrzucono złoty medal po Janie Pawle II - osobistą pamiątkę Ojca Św. wydaną w 18. rocznicę pontyfikatu, ale upamiętniającą też święcenia kapłańskie na Wawelu - miejscu nierozerwalnie związanym z dzieciństwem, młodością i życiem kapłańskim Karola Wojtyły. Na uroczystość narodzin dzwonu przybyli liczni goście - między innymi proboszcz Katedry Królewskiej na Wawelu Zdzisław Sochacki, Szef Dzwonników Wawelskich Pan Andrzej Bochniak. W imieniu Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego z Przemyśla oraz Firmy Rduch pragniemy serdecznie podziękować za przybycie na tą wspaniałą uroczystość wszystkim gościom. Więcej informacji na temat idei i historii dzwonu, etapów powstawania i informacji technicznych
Poświęcenie dzwonów - Kraków - Kosocice

2014-03-23

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 23 marca 2014 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonów do parafii św. Marii Magdaleny w Krakowie-Kosocicach. Dzwony święcił J.E. ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Dzwony posiadają piękne dźwięki d/2 i e/2 i wspólnie z zabytkowym dzwonem z XVI wieku będą tworzyć zestaw harmoniczny Tedeum. Piękny kościół tej krakowskiej parafii dziś był pełny wiernych, którzy licznie przybyli na tą wspaniałą uroczystość. Już w najbliższym czasie dzwony będzie można usłyszeć na wieży kościoła. Za montażem i najnowszą automatykę dzwonów odpowiadać będzie firma Rduch z Czernicy.

 
Uroczysty odlew dzwonów!

2014-03-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

W dniu 7 marca 2014 roku odbył się uroczysty odlew w naszej Pracowni. Odlewanych było w sumie sześć dzwonów do: parafii - Kosocice - Kraków (dzwony poświęcone będą 23 marca przez J.E. kardynała Stanisława Dziwisza), parafii św. Wojciecha w Białymstoku, którego wieża jest obecnie odbudowywana po pożarze, parafii w Cochin w Indiach, parafii Knieja oraz parafii Kidów. Na odlew przybyła grupa ponad 80 parafian oraz proboszcz parafii Kidów ks. Zbigniew Grzesiński, który poprowadził uroczystą modlitwę przed odlewem. Już niebawem będziemy publikować zdjęcia z uroczystościa poświęcenia tych dzwonów. Wszystkie dzwony zostaną zamontowane i uzupełnione o najnowocześniejszą automatykę dzwonów firmy Rduch.
Książka o dzwonach na Nowy Rok!

2014-01-06

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Miło nam poinformować, że właśnie na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza w powojennej historii Polski książka omawiająca w  kompleksowy sposób tematykę dzwonów kościelnych. Autorem książki jest prof. dr hab. inż. Stefan Gierlotka. W książce opisano historię dzwonów wraz z największymi światowymi i polskimi dzwonami, ludwisarstwo w Europie i na ziemiach polskich, technikę wykonywania dzwonów, sposoby zawieszania i napędzania dzwonów oraz obszernie wyjaśnione zostały zagadnienia akustyki dzwonów. Książka opisuje naszą Pracownię Ludwisarską oraz inne polskie i światowe odlewnie. W pozycji znajduje się również rozdział poświęcony jednej z najstarszych firm w Polsce zajmującej się techniczną obsługą dzwonów - rodzinnej firmie RDUCH.

 

W książce również znajduje się pierwszy w pełni kompleksowy rozdział opisujący zagadanienie akustyki dzwonów opracowany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego z Przemyśla wraz z firmą Rduch.
Piękne poświęcenie dzwonu w Piekarach Śląskich

2013-11-29

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 23 listopada 2013 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonu 500kg odlanego w naszej Pracowni Ludwisarkiej i posiadającego idealnie zgrany ton a/1. Dzwon św. Jan Paweł II poświęcił JE ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Na poświęcenie przybyło liczne grono duchownych i wiernych związanych z Bazyliką Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Uroczyste poświęcenie dzwonu zakończyło Rok Wiary. Dźwięk dzwonu oraz bardzo bogata i piękna szata graficzna zachwyciły przybyłych na tą uroczystość. Dzwon w najbliższym czasie zastanie zamontowany w wieży kościoła przez firmę Rduch. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 
Poświęcenie dzwonów - Czechy - Zaolzie

2013-11-19

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

W dniu 17 listopada 2013 odbyło się uroczyste poświęcenie dwóch dzwonów odlanych w naszej Pracowni o wagach 130kg oraz 70kg i tonacjach f/2 oraz a/2. Uroczytościom odbywającym się w kościele w Gutach przewodniczył Mons. Martin David - Generální Vikář biskupství Ostravsko-Opavské wraz z proboszczem parafii ks. Kaziemierzem Płachtą. Dzwony naszej Pracowni cieszały się ogromnym zainteresowaniem - zgromadzeni goście byli pod wrażeniem zarówno ich wyglądu jak i pięknego dźwięku.  Okucia dębowe oraz najnowocześniejszą automatykę zapewnia firma Rduch.

 

 
Dzwon Św. Jan Paweł II już w Piekarach Śląskich

2013-11-05

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dzwon Św. Jan Paweł II ważący 500kg wykonany przez naszą Pracownię Ludwisarską został odlany w październiku tego roku. Można go teraz podziwiać przed Ołtarzem w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Dzwon posiada idealnie zgrany, potwierdzony kampanologicznie ton a/1, który cechuje wręcz idealne zgranie tonów pobocznych, piękny rozdźwięk i brak wibracji. Dzwon posiada piękną ornamentykę oraz wizerunek Św. Jana Pawła II oraz Matki Boskiej Piekarskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pierwszych zdjęć oraz do odwiedzenia Bazyliki i zobaczenia tego pięknego dzwonu. Po uroczystości poświęcenia dzwon będzie zamontowany na wieży oraz zaopatrzony w najnowocześniejszą automatykę przez Firmę Rduch.

 

 

 

 
Poświęcenie dzwonów w parafii Chwaszczyno

2013-10-13

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 10 października 2013 roku J.E Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź poświęcił trzy nowe dzwony, które niebawem zostaną zawieszone na wieży nowego kościoła. Dzwony odlane przez naszą Pracownię ważą 500kg (ton a/1), 290kg (ton c/2) oraz 150kg (ton e/2). Arcybiskup był pod ogromnym wrażeniem jakości szaty graficznej i przede wszystkim dźwięku nowych chwaszyńskich dzwonów. Już w przyszłym tygodniu dzwony zostaną zainstalowane na liczącej prawie 40 metrów wieży kościoła. Najnowocześniejsze rozwiązania montażowe i automatyki dzwonów dostarcza firma Rduch.

 
Narodziny dzwonów - Piekary Śląskie

2013-10-09

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichW sobotę 5 października 2013 roku w Pracowni Ludwisarskiej narodziły się kolejne dzwony - tym razem do Polski oraz Czech. Wśród nich był dzwon dla Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Dzwon poświęcony zarówno Matce Boskiej Piekarskiej jak i św. Janowi Pawłowi II już w październiku zabrzmi w Bazylice. Odlany dzwon ważyć będzie 500kg i posiadać będzie ton a/1. Uroczystości narodzin dzwonu przewodził ksiądz proboszcz Marek Ledwożyw, który pobłogosławił pomyślność odlewu i któremu serdecznie dziękujemy już kolejny raz za wsparcie duchowe podczas odlewów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego pięknego wydarzenia!
 

 

Czy wiesz, że...

To w naszej Pracowni powstał słynny dzwon św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu!

 

Nowości w galerii...