Wyświetlono rezultaty 61-70 z 107.

Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2014

2014-06-12

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichPodczas tegorocznej edycji Targów Sacroexpo projekt dzwonu św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu został doceniony przez Komisję Targową. Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego oraz firma Rduch z Czernicy zostały nagrodzone złotym medalem Targów Kielce za połączenie kunsztu polskiego ludwisarstwa z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi, w zakresie akustyki i automatyki dzwonów, za dostosowanie wielkości dzwonu i jego zawieszenia, w tzw. „Wieży Srebrnych Dzwonów” na Wawelu. Na targach stoisko naszych firm cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – prezentowaliśmy dzwony w pięknych oprawach dębowych o pięknym zharmonizowanym dźwięku oraz najnowocześniejsze rozwiązania wieżowe w tym napędy dzwonów, automatyczne żaluzje czy przepiękne zegary.
Poświęcenie dzwonów w Sanktuarium w Osieku

2014-05-25

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W sobotę 24 maja mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w uroczystościach celebracyjnych 150-lecia Sanktuarium św. Rocha w Osieku. Z tej okazji zostały poświęcone 3 nowe dzwony odlane w naszej Pracowni - zestaw o łącznej wadze ponad 1,5 tony. Dzwony grają pięknymi tonami fis-ges/1, a/1, cis-des/2 (akord molowy). Podczas uroczystości dzwony poświęcił Biskup Pelpiński Ryszard Kasyna. Dzwony poświęcone zostały z zachowaniem bardzo tradycyjnego, symbolicznego obrzędu w tym obmycia dzwonów oraz kadzenia ich wnętrza. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą uroczystość i gratulujemy pięknego jubileuszu!
Dzwon św. Jan Paweł II już na Wieży Srebrnych Dzwonów

2014-05-15

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Dnia 13 maja 2014 roku w Królewskiej Katedrze na Wawelu, firma Rduch dostąpiła zaszczytu montażu nowego dzwonu "św. Jan Paweł II" wykonanego w naszej Pracowni i poświęconego w Wielkanoc przez J.E. księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Dzwon został wyposażony w specjalnie zaprojektowane dębowe jarzmo, nowatorskie serce z miękkiej, odkuwanej stali oraz napęd dzwonu MT-4 z funkcją softstartu. Miejsce w wieży srebrnych dzwonów czekało na ten moment ....500 lat. O niezwykłej historii tego ostatniego już dzwonu dla Katedry Królewskiej na Wawelu i jego doskonałych, potwierdzonych kampanologicznie parametrach akustycznych można przeczytać tutaj. Więcej zdjęć z montażu można obejrzeć tutaj.
Dzwon św. Jan Paweł II już na Wawelu!

2014-04-18

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W środę 16 kwietnia 2014 o godzinie 16.00 dzwon św. Jan Paweł II dotarł na Wzgórze Wawelskie. Na razie można go oglądać na dziedzińcu przed Królewską Katedrą Wawelską. W Niedzielę Wielkanocną o godzinie 9.45 zostanie uroczyście poświęcony przez J.E. ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

"Brzmi pięknie a wygląda wspaniale. W Wielką Środę na Wawel dotarł nowy dzwon dedykowany osobie Papieża Polaka. Niedługo zawiśnie na Wieży Srebrnych Dzwonów i będzie ostatnim dzwonem w królewskiej katedrze."

Franciszkańska 3

 

 

Certyfikat jakości „Janowi Pawłowi II” nadał wybitny kampanolog Petr Janda z Brna. Kiedy usłyszał głos nowego dzwonu aż zaniemówił.  - Jan Pawel II wam pomohl! - powiedział, dodając, że jest to prawdopodobnie najlepszy dzwon w historii polskiego ludwisarstwa. „Jan Paweł” dzwoni w tonacji a1 i wszystkie tony poboczne zostały perfekcyjnie zharmonizowane, co znajduje potwierdzenie w wydanej przez kampanologa opinii. W Krakowie po raz pierwszy zabił właśnie w środę tuż przy pomniku Papieża Polaka, rozkołysał go sam proboszcz katedry ks. prałat Zdzisław Sochacki. Widoczna na zdjęciach oprawa dzwonu, drewniana dębowa kontrukcja, piękne jarzmo drewniane, serce odkuwane w kuźni, zostały przygotowane przez firmę Rduch z Czernicy, która również w niezwykle precyzyjny sposób przeprowadziła operację umieszczenia dzwonu na dziedzińcu. Firma Rduch będzie również montować dzwon św. Jan Paweł II na Wieży Srebrnych Dzwonów i zainstaluje najnowocześniejszą automatykę dzwonu.
Dzwon św. Jan Paweł II dla Katedry Wawelskiej

2014-04-05

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Z ogromną radością miło nam poinformować, iż 4 kwietnia 2014 roku o godzinie 15.00 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego został odlany dzwon o imieniu św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu. Dzwon o wadze 500 kg i tonie uderzeniowym a/1 został ufundowany staraniem Kapituły Wawelskiej pod przewodnictwem księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego. Dołączy on do pozostałych wielkich dzwonów Wieży Srebrnych Dzwonów, między innymi do Hermana z 1271 roku. Zawiśnie w miejscu, które czekało na ten moment od pięciuset lat... W czasie jego odlewania do gorącego stopu wrzucono złoty medal po Janie Pawle II - osobistą pamiątkę Ojca Św. wydaną w 18. rocznicę pontyfikatu, ale upamiętniającą też święcenia kapłańskie na Wawelu - miejscu nierozerwalnie związanym z dzieciństwem, młodością i życiem kapłańskim Karola Wojtyły. Na uroczystość narodzin dzwonu przybyli liczni goście - między innymi proboszcz Katedry Królewskiej na Wawelu Zdzisław Sochacki, Szef Dzwonników Wawelskich Pan Andrzej Bochniak. W imieniu Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego z Przemyśla oraz Firmy Rduch pragniemy serdecznie podziękować za przybycie na tą wspaniałą uroczystość wszystkim gościom. Więcej informacji na temat idei i historii dzwonu, etapów powstawania i informacji technicznych
Poświęcenie dzwonów - Kraków - Kosocice

2014-03-23

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 23 marca 2014 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonów do parafii św. Marii Magdaleny w Krakowie-Kosocicach. Dzwony święcił J.E. ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Dzwony posiadają piękne dźwięki d/2 i e/2 i wspólnie z zabytkowym dzwonem z XVI wieku będą tworzyć zestaw harmoniczny Tedeum. Piękny kościół tej krakowskiej parafii dziś był pełny wiernych, którzy licznie przybyli na tą wspaniałą uroczystość. Już w najbliższym czasie dzwony będzie można usłyszeć na wieży kościoła. Za montażem i najnowszą automatykę dzwonów odpowiadać będzie firma Rduch z Czernicy.

 
Uroczysty odlew dzwonów!

2014-03-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

W dniu 7 marca 2014 roku odbył się uroczysty odlew w naszej Pracowni. Odlewanych było w sumie sześć dzwonów do: parafii - Kosocice - Kraków (dzwony poświęcone będą 23 marca przez J.E. kardynała Stanisława Dziwisza), parafii św. Wojciecha w Białymstoku, którego wieża jest obecnie odbudowywana po pożarze, parafii w Cochin w Indiach, parafii Knieja oraz parafii Kidów. Na odlew przybyła grupa ponad 80 parafian oraz proboszcz parafii Kidów ks. Zbigniew Grzesiński, który poprowadził uroczystą modlitwę przed odlewem. Już niebawem będziemy publikować zdjęcia z uroczystościa poświęcenia tych dzwonów. Wszystkie dzwony zostaną zamontowane i uzupełnione o najnowocześniejszą automatykę dzwonów firmy Rduch.
Książka o dzwonach na Nowy Rok!

2014-01-06

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Miło nam poinformować, że właśnie na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza w powojennej historii Polski książka omawiająca w  kompleksowy sposób tematykę dzwonów kościelnych. Autorem książki jest prof. dr hab. inż. Stefan Gierlotka. W książce opisano historię dzwonów wraz z największymi światowymi i polskimi dzwonami, ludwisarstwo w Europie i na ziemiach polskich, technikę wykonywania dzwonów, sposoby zawieszania i napędzania dzwonów oraz obszernie wyjaśnione zostały zagadnienia akustyki dzwonów. Książka opisuje naszą Pracownię Ludwisarską oraz inne polskie i światowe odlewnie. W pozycji znajduje się również rozdział poświęcony jednej z najstarszych firm w Polsce zajmującej się techniczną obsługą dzwonów - rodzinnej firmie RDUCH.

 

W książce również znajduje się pierwszy w pełni kompleksowy rozdział opisujący zagadanienie akustyki dzwonów opracowany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego z Przemyśla wraz z firmą Rduch.
Piękne poświęcenie dzwonu w Piekarach Śląskich

2013-11-29

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

Dnia 23 listopada 2013 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonu 500kg odlanego w naszej Pracowni Ludwisarkiej i posiadającego idealnie zgrany ton a/1. Dzwon św. Jan Paweł II poświęcił JE ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Na poświęcenie przybyło liczne grono duchownych i wiernych związanych z Bazyliką Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich. Uroczyste poświęcenie dzwonu zakończyło Rok Wiary. Dźwięk dzwonu oraz bardzo bogata i piękna szata graficzna zachwyciły przybyłych na tą uroczystość. Dzwon w najbliższym czasie zastanie zamontowany w wieży kościoła przez firmę Rduch. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 
Poświęcenie dzwonów - Czechy - Zaolzie

2013-11-19

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

W dniu 17 listopada 2013 odbyło się uroczyste poświęcenie dwóch dzwonów odlanych w naszej Pracowni o wagach 130kg oraz 70kg i tonacjach f/2 oraz a/2. Uroczytościom odbywającym się w kościele w Gutach przewodniczył Mons. Martin David - Generální Vikář biskupství Ostravsko-Opavské wraz z proboszczem parafii ks. Kaziemierzem Płachtą. Dzwony naszej Pracowni cieszały się ogromnym zainteresowaniem - zgromadzeni goście byli pod wrażeniem zarówno ich wyglądu jak i pięknego dźwięku.  Okucia dębowe oraz najnowocześniejszą automatykę zapewnia firma Rduch.

 

 
 

 

Czy wiesz, że...

Nasza Pracownia została założona w 1808 roku i już od ponad 200 lat dostarcza dzwony na cały świat!

 

Nowości w galerii...