Wyświetlono rezultaty 61-70 z 116.

Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2015

2015-06-25

W dniach 22-24 czerwca odbyły się targi sakralne Sacroexpo 2015, na których wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks prezentowaliśmy nasze produkty. Nasze stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem zwiedzających i dziękujemy wszystkim za tak liczne odwiedziny. Wśród prezentowanych dzwonów można było zobaczyć po raz pierwszy dzwon Mieszko i Dobrawa, który został odlany dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Warto dodać, że podczas uroczystości odlewu obecny był Prymas Polski Abp Wojciech Polak. Jesteśmy dumni, iż tak jak w zeszłym roku tak i na tegorocznej edycji targów wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks udało się nam zdobyć Złoty Medal Targów za dzwon Mieszko i Dobrawę. Serdecznie dziękujemy komisji targowej za to ogromne wyróżnienie, które podkreśla jakość naszych dzwonów. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów
Narodziny dzwonu Mieszko i Dobrawa

2015-05-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichDnia 11.05.2015 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlany został dzwon „Mieszko i Dobrawa” dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przy narodzinach dzwonu obecni byli Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita przemyski abp Józef Michalik. Nawiązując do tej wielowiekowej tradycji i pragnąc uczcić 1050. rocznicę chrztu Mieszka I, a tym samym symboliczny chrzest Polski, staraniem dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w 2013 roku podjęto myśl, uprzedmiotowioną w 2014 roku, ufundowania w rezydencjonalno-stołecznym ośrodku księcia Mieszka I na Ostrowie Lednickim jubileuszowego dzwonu i ustawienia go przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie, za których przyczyną zostało wprowadzone na ziemie polskie chrześcijaństwo. Dzwon Mieszka i Dobrawy będzie brzmieć w tonacji d/2, ważyć 220 kg i mieć średnicę 70 cm. Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78 : 22. Kute serce dzwonu wykonane będzie z miękkiej stali ST3. Dzwon przywieszony będzie do dębowego jarzma, które zawiśnie w dębowej dzwonnicy o wysokości 2 m wykonanej przez firmę Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Będzie wprawiany w ruch za pomocą sznura, który „spadając do dołu dzwonnicy”, symbolizuje „węzeł miłości, jaki go wiąże z ziemią, i z najmniejszymi jego braćmi”. Dzwonnica jest zaś „dla niego kazalnicą, z wysokości której powinien ustawicznie budzić ludzi z ich uśpienia” – „zwoływać żywych, opłakiwać zmarłych i kruszyć gromy”.

 

Dźwięk d/2 został dobrany specjalnie, ze względu na swoją szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz” (HWV 56) Georga Friedricha Händla, którego dźwięki powodowały, iż królowie wstawali z miejsc!

 

Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą, przestrzenią Ostrowa Lednickiego i Civitas Schinesghe.W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu istnieje stylizowany na XIX-wiecznych wzorach płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod wizerunkami pary książęcej na stronie przedniej (awersie) płaszcza dzwonu znajduje się łacińska inskrypcja.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości odlewu dzwonu

 

Prasa o wydarzeniu:

Archidiecezja Przemyska

W Polityce

Radio Vaticana

Niedziela

i wiele innych
Poświęcenie Dzwonu Pokoju - Kravare - Czechy

2015-05-08

W piątek 8 maja 2015, w Kravare ( Czechy ), odbyło się uroczyste poświęcenie nowego "Dzwonu Pokoju". Już sama nazwa wskazuje na wyjątkowy charakter instrumentu, który dodatkowo jest rodzajem pomnika powstałego w hołdzie dla ofiar II wojny. Elementy ozdobne ograniczają się do minimum, a motywem przewodnim dzwonu jest lista 140 nazwisk osób zamordowanych w czsach wojny.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z uroczystości poświęcenia tego wyjątkowego dzwonu.
Targi Sakralne we Włoszech - KOINE 2015

2015-04-26

W dniach 18-21 kwietnia 2015 Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego pod marką Royal Bells wraz z firmą Rduch Bells & Clocks oraz firmą Phoenix Professional Audio wystawiały się na międzynarodowych, największych w Europie targach sakralnych KOINE 2015 w Vicenza we Włoszech. Nasze dzwony cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem włoskich i europejskich kampanologów i akustyków. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów.
Norwegia (Jessheim) Oslo - poświęcenie i montaż

2015-01-25

Dnia 22.01.2015 odbyło się uroczyste poświecenie dzwonów odlanych w naszej Pracowni dla parafii Jessheim (Oslo) w Norwegii. W obecności licznych parafian biskup Oslo Bernt Ivar Eidsvig poświęcił dwa nowe o tonacjach gis-as/1 oraz h/1. Na poświęceniu był Piotr Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego oraz Grzegorz Klyszcz z Firmy Rduch Bells & Clocks. Tuż po poświęceniu dzwony zostały zamontowane na wieży nowobudowanego kościoła w Jessheim. Dzwony zamontowano na pięknych drewnianych prostych osiach. Znajdują się na cynkowanej konstrukcji firmy Rduch Bell & Clocks i napędzane są najnowocześniejszą automatyką. Zobacz zdjęcia z uroczystości poświęcenia. Na naszym profilu facebookowym znajduje się również film pokazujący brzmienie dzwonów na wieży w Jessheim.

 

Parametry aksutyczne dzwonów znajdują się poniżej:

Odchylenia przedstawiono w 1/16 półtonu przy stroju limburskim a/1=435 Hz

 

Ton poboczny Dzwon 580kg Dzwon 350kg
Ton uderzeniowy gis-as/1 +2 h/1 +0
Pryma gis-as/1 +2 h/1 +2
Tercja h/1 +4 d/2 +1
Kwinta dis-es/2 +5 fis-ges/2 +3
Oktawa Dolna gis-as/0 +3 h/0 +0
Oktawa Górna gis-as/2 +2 h/2 +0Parafia św. Krzyża w Krakowie - poświęcenie dzwonu

2014-12-25

Tuż przed Świętami 21 grudnia 2014 J.E. kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy dzwony w parafii pw. św. Krzyża na krakowskim Rynku Głównym. Dzwon waży 300kg i brzmi pięknym dźwiękiem c/2. Dzwon dołączy na XVI-wiecznego dzwonu znajdującego się już na wieży. Jest to drugi na Rynku w Krakowie dzwon (po dzwonie sw. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu) odlany w naszej Pracowni i noszący imię św. Jana Pawła II. Dzwon wzorem średniowiecznych dzwonów Krakowa został oprzyrządowany w piekne drewniane jarzmo a napędzany będzie najnowocześniejszą automatyką Firmy Rduch - Czernica. Zobacz zdjęcia dzwonu i uroczystości jego poświęcenia.
Życzenia Bożonarodzeniowe

2014-12-24

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W ten Wigilijny dzień zaśnieżony
kiedy w Kościele uderzą dzwony
Przyjmijcie życzenia radości
a w Nowym Roku
zdrowia, szczęścia i pomyślności!

 

W mijającym 2014 roku serdecznie dziękujemy za zaufanie wszystkim naszym Klientom oraz Współpracownikom!
Poświęcenie dzwonów przez Prymasa Polski

2014-11-03

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichPrymas Polski Abp Wojciech Polak poświęcił 30 października nowe dzwony odlane w naszej ludwisarni dla zabytkowego kościoła parafialnego w Wylatowie. „Dźwięk bijących dzwonów przypomina nam o naszym duchowym zmaganiu, do którego wzywa nas Bóg, o wezwaniu do wiary, która jest Jego darem i łaską” – mówił Prymas Polski. Parafia w Wylatowie posiada piękny zestaw durowy d/2 - fis/2 - a/2. Dzwony zostały przebadane kampanologiczne i otrzymały piękne drewniane jarzma wykonane przez firmę Rduch Czernica. Dzwony otrzymały imiona "św. Piotra i Pawła", "św. Jana Pawła II" oraz "św. Walentego". Już w najbliższym tygodniu dzwony zostaną zawieszone na wieży pięknego zabytkowego kościoła w Wylatowie i otrzymają najnowocześniejszą automatykę dzwonów firmy Rduch Czernica wraz z młotkami elektromagnetycznymi. Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w pięknej uroczystości poświęcenia nowych dzwonów i życzymy księdzu proboszczowi dalszych sukcesów w odnawianiu pięknego wylatowskiego kościoła. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości poświęcenia dzwonów.

 

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analiza kampanologiczna dzwonów dla parafii Wylatowo
Odchylenia przedstawiono w 1/16 półtonu przy stroju limburskim a/1=435 Hz

 

Ton poboczny Dzwon 220kg Dzwon 100kg Dzwon 70kg
Ton uderzeniowy d/2 -1 fis-ges/2 +2 a/2 -1
Pryma d/2 +0 fis-ges/2 -1 a/2 +1
Tercja f/2 +1 a/2 +2 c/3 +1
Kwinta a/2 +6 cis/3 +7 e/3 +3
Oktawa Dolna d/1 +3 fis-ges/1 +3 a/1 +0
Oktawa Górna d/3 -1 fis-ges/3 +2 a/3 -1Poświęcenie dzwonów w Karvinie - Czechy

2014-09-20

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W sobote 20 wrzesnia trzy nowe dzwony zostały poświęcone w parafii św. Marka w Karvinie w Czechach. Dzwony zostały dostrojone do innych dzwonów miasta Karviny tak aby stanowiły piękny instrument muzyczny miasta. Posiadają tonacje d/2, e/2, fis/2 i zostaly lekko podwyzszone (okolo 4/16 poltonu) aby pieknie wspolgraly z pozostalymi dzwonami zgodnie z zaleceniami kampanologa.

 

 

 
Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2014

2014-06-12

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichPodczas tegorocznej edycji Targów Sacroexpo projekt dzwonu św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu został doceniony przez Komisję Targową. Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego oraz firma Rduch z Czernicy zostały nagrodzone złotym medalem Targów Kielce za połączenie kunsztu polskiego ludwisarstwa z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi, w zakresie akustyki i automatyki dzwonów, za dostosowanie wielkości dzwonu i jego zawieszenia, w tzw. „Wieży Srebrnych Dzwonów” na Wawelu. Na targach stoisko naszych firm cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – prezentowaliśmy dzwony w pięknych oprawach dębowych o pięknym zharmonizowanym dźwięku oraz najnowocześniejsze rozwiązania wieżowe w tym napędy dzwonów, automatyczne żaluzje czy przepiękne zegary.
 

 

Czy wiesz, że...

Największy dzwon odlany w naszej pracowni ważył ponad 10 ton!

 

Nowości w galerii...