Wyświetlono rezultaty 51-60 z 114.

Uroczyste poświęcenie dzwonów w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie - Prokocimiu

2015-11-29

W Niedzielę 29.11.2015 odbyło się uroczyste poświęcenie dzwonów w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie - Prokocimiu, któremu przewodniczył J.E. kardynał Stanisław Dziwisz.
Dzwony, które wraz z zabytkowym dzwonem w parafii będę tworzyć akord molowy fis’ - a’ - cis’’ - fis’’ już niedługo zostaną zawieszone na nowej wieży kościoła. Konstrukcja została przygotowana przez firmę Rduch Bells & Clocks.
Najmniejszy dzwon „Misericordia Dei” upamiętni rozpoczynający się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.


Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej uroczystości.
Nowe dzwony dla Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Białymstoku

2015-11-25

W ostatnich dniach nasza pracownia dostarczyła do Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Białymstoku trzy nowe dzwony, które zawieszono na tymczasowej konstrukcji do czasu ich montażu na nowej wieży kościoła.

Dzwony tworzą akord durowy: f’ - a’ - c’’.

 

Już niedługo więcej zdjęć z poświęcenia i montażu dzwonów.
Nowe Dzwony w Głogówku

2015-08-29

W sobotni wieczór 29 sierpnia 2015, w przeddzień uroczystości odpustowej ku czci św. Bartłomieja Apostoła, w kościele parafialnym w Głogówku bp Czaja poświęcił 5 nowych dzwonów odlanych w naszej Pracowni Ludwisarskiej.

Święty Florian, Święty Jan Paweł II, Najświętsza Maryja Panna, Święty Bartłomiej i Święty Józef, bo takie imiona nadano instrumentom, po raz pierwszy zabrzmią na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia 8 grudnia.

Dzwony posiadają tony c’, e’, g’, a’ oraz c’’. Wszystkie inskrypcje na dzwonach są po łacinie a ornamentyka nawiązuje do zabytkowych dzwonów znajdujących się przed wojną w parafii.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z uroczystości
Próba dźwięku dzwonu Mieszko i Dobrawa

2015-08-21

Dnia 21 sierpnia 2015 na Ostrowie Lednickim (Muzeum Pierwszych Piastów) w licznym towarzystwie zaproszonych gości odbyła się uroczysta próba dźwięku dzwonu "Mieszko i Dobrawa". Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Odlany został w maju w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu w obecności Prymasa Polski Wojciecha Polaka.

Poświęcenie dzwonu zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku, podczas uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Dzwon „Mieszko i Dobrawa” będzie rozbrzmiewał tylko podczas ważnych wydarzeń, a także przy okazji wizyt ważnych gości.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć!
Nowe Dzwony w Chmielnicach - Słowacja

2015-08-15

Dnia 15.08.2015 do Chmel’nic (Słowacja) przybyły nowe dzwony oraz wróciły dwa z czterech ze starego zestawu. Tego dnia odbyla się też uroczysta ceremonia poświęcenia dzwonów. Nasza Pracownia odlała trzy nowe dzwony zestrojone do zabytkowych dzwonów już znajdujących się w parafii.

Dzwony zostaną niebawem zawieszone na nowej drewnianej konstrukcji produkcji Firmy Rduch Bells & Clocks.
Więcej informacji wkrótce.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć!
Dzwon Katyński - Pierwszy na świecie dzwon z "Przestrzeleniem"

2015-08-05

W dniach 4-5 sierpnia 2015 nasza pracownia dostarczyła a firma Rduch Bells & Clocks zamontowała w Muzeum Katyńskim w Warszawie niezwykły dzwon.

 

Ważący 2 tony Dzwon Katyński został zaprojektowany przez światowej sławy artystę Pana Jerzego Kalinę i zawieszony na 12-metrowej konstrukcji również projektu Pana Jerzego na terenie Muzeum w pobliżu Wisłostrady.

 

Jest to niezwykły projekt dla naszych firm z wielu powodów i ogromny zaszczyt, że mogliśmy stać się wykonawcami tego działa. Znów mieliśmy ogromny zaszczyt wykonać dzwon do bardzo ważnego muzeum w Warszawie (jesteśmy również wykonawcą dzwonu znajdującego się w Muzeum Powstania Warszawskiego).

 

Na dzwonie znalazł się Orzeł II R.P. oraz treść Roty. Jest to pierwszy dzwon na świecie, który został wykonany z „przestrzeleniem”, symbolicznie nawiązując do tragicznych wydarzeń Katyńskich. Co ciekawe przeprowadzone badania pokazały jedynie lekkie obniżenie głównych tonów pobocznych nie wpływając zasadniczo na finalny piękny dźwięk i rozdźwięk dzwonu.

 

Dzwon brzmi dźwiękiem cis1. Całość została pokryta czarno-ołowianą patyną postarzając dzwon i nadając mu niezwykły, wręcz unikalny charakter. Dzwon jest oprzyrządowany w młotki elektromagnetyczne produkcji firmy Rduch Bells & Clocks oraz oświetlenie wewnątrz dzwonu.

 

Otwarcie Muzeum już za miesiąc.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z produkcji dzwonu oraz skomplikowanej operacji montażu.
Artur Andrus odkrywa tajniki ludwisarstwa

2015-07-29

W środę 29 lipca wraz z ekipą TVP odwiedził nas pan Artur Andrus, który przebywał w Przemyślu tworząc cykl na temat ciekawych miejsc w regionie. Pan Artur miał możliwość odkopać dzwon, nałożyć na formę fałszywego dzwonu ornamenty i napisy oraz uderzyć sercem. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności rzemieślniczych pana Artura :) Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w naszej pracowni i zainteresowanie naszą pracą! Już niedługo materiał z nagrania będzie można zobaczyć w TVP. 

Zapraszamy do oglądniecia zdjęć!
Nowe dzwony w kościele św. Trójcy w Warszawie na Jubileusz 500-lecia Reformacji

2015-07-10

10 lipca 2015 roku pozostanie historyczną datą w dziejach parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie.

 

76 lat po zniszczeniu starych dzwonów na skutek działań wojennych i 58 lat po umieszczeniu dzwonów, które do dziś wzywają wiernych na nabożeństwa, przybyły trzy nowe dzwony odlane w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu specjalnie na jubileusz
500-lecia Reformacji dla kościoła Świętej Trójcy, kościoła w Warszawie-Włochach i Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie.

 

Największy „Dzwon Reformacji” waży 350kg i brzmi pięknym dźwiękiem h/1, pozostałe dwa dzwony ważą 220kg i 150kg i brzmią odpowiednio dźwiękami d/2 i e/2. Choć będą biły osobno w innych miejscach w Warszawie wspólnie również tworzą zespół dźwiękowy Tedeum. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć
Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2015

2015-06-25

W dniach 22-24 czerwca odbyły się targi sakralne Sacroexpo 2015, na których wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks prezentowaliśmy nasze produkty. Nasze stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem zwiedzających i dziękujemy wszystkim za tak liczne odwiedziny. Wśród prezentowanych dzwonów można było zobaczyć po raz pierwszy dzwon Mieszko i Dobrawa, który został odlany dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Warto dodać, że podczas uroczystości odlewu obecny był Prymas Polski Abp Wojciech Polak. Jesteśmy dumni, iż tak jak w zeszłym roku tak i na tegorocznej edycji targów wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks udało się nam zdobyć Złoty Medal Targów za dzwon Mieszko i Dobrawę. Serdecznie dziękujemy komisji targowej za to ogromne wyróżnienie, które podkreśla jakość naszych dzwonów. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów
Narodziny dzwonu Mieszko i Dobrawa

2015-05-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichDnia 11.05.2015 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlany został dzwon „Mieszko i Dobrawa” dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przy narodzinach dzwonu obecni byli Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita przemyski abp Józef Michalik. Nawiązując do tej wielowiekowej tradycji i pragnąc uczcić 1050. rocznicę chrztu Mieszka I, a tym samym symboliczny chrzest Polski, staraniem dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w 2013 roku podjęto myśl, uprzedmiotowioną w 2014 roku, ufundowania w rezydencjonalno-stołecznym ośrodku księcia Mieszka I na Ostrowie Lednickim jubileuszowego dzwonu i ustawienia go przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie, za których przyczyną zostało wprowadzone na ziemie polskie chrześcijaństwo. Dzwon Mieszka i Dobrawy będzie brzmieć w tonacji d/2, ważyć 220 kg i mieć średnicę 70 cm. Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78 : 22. Kute serce dzwonu wykonane będzie z miękkiej stali ST3. Dzwon przywieszony będzie do dębowego jarzma, które zawiśnie w dębowej dzwonnicy o wysokości 2 m wykonanej przez firmę Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Będzie wprawiany w ruch za pomocą sznura, który „spadając do dołu dzwonnicy”, symbolizuje „węzeł miłości, jaki go wiąże z ziemią, i z najmniejszymi jego braćmi”. Dzwonnica jest zaś „dla niego kazalnicą, z wysokości której powinien ustawicznie budzić ludzi z ich uśpienia” – „zwoływać żywych, opłakiwać zmarłych i kruszyć gromy”.

 

Dźwięk d/2 został dobrany specjalnie, ze względu na swoją szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz” (HWV 56) Georga Friedricha Händla, którego dźwięki powodowały, iż królowie wstawali z miejsc!

 

Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą, przestrzenią Ostrowa Lednickiego i Civitas Schinesghe.W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu istnieje stylizowany na XIX-wiecznych wzorach płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod wizerunkami pary książęcej na stronie przedniej (awersie) płaszcza dzwonu znajduje się łacińska inskrypcja.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości odlewu dzwonu

 

Prasa o wydarzeniu:

Archidiecezja Przemyska

W Polityce

Radio Vaticana

Niedziela

i wiele innych
 

 

Czy wiesz, że...

Jako jedyni w Polsce poddajemy się regularnym badaniom kampanologicznym, ciągle podwyższając jakość dźwięku naszych dzwonów!

 

Nowości w galerii...