Wyświetlono rezultaty 51-60 z 111.

Próba dźwięku dzwonu Mieszko i Dobrawa

2015-08-21

Dnia 21 sierpnia 2015 na Ostrowie Lednickim (Muzeum Pierwszych Piastów) w licznym towarzystwie zaproszonych gości odbyła się uroczysta próba dźwięku dzwonu "Mieszko i Dobrawa". Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Odlany został w maju w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu w obecności Prymasa Polski Wojciecha Polaka.

Poświęcenie dzwonu zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku, podczas uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Dzwon „Mieszko i Dobrawa” będzie rozbrzmiewał tylko podczas ważnych wydarzeń, a także przy okazji wizyt ważnych gości.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć!
Nowe Dzwony w Chmielnicach - Słowacja

2015-08-15

Dnia 15.08.2015 do Chmel’nic (Słowacja) przybyły nowe dzwony oraz wróciły dwa z czterech ze starego zestawu. Tego dnia odbyla się też uroczysta ceremonia poświęcenia dzwonów. Nasza Pracownia odlała trzy nowe dzwony zestrojone do zabytkowych dzwonów już znajdujących się w parafii.

Dzwony zostaną niebawem zawieszone na nowej drewnianej konstrukcji produkcji Firmy Rduch Bells & Clocks.
Więcej informacji wkrótce.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć!
Dzwon Katyński - Pierwszy na świecie dzwon z "Przestrzeleniem"

2015-08-05

W dniach 4-5 sierpnia 2015 nasza pracownia dostarczyła a firma Rduch Bells & Clocks zamontowała w Muzeum Katyńskim w Warszawie niezwykły dzwon.

 

Ważący 2 tony Dzwon Katyński został zaprojektowany przez światowej sławy artystę Pana Jerzego Kalinę i zawieszony na 12-metrowej konstrukcji również projektu Pana Jerzego na terenie Muzeum w pobliżu Wisłostrady.

 

Jest to niezwykły projekt dla naszych firm z wielu powodów i ogromny zaszczyt, że mogliśmy stać się wykonawcami tego działa. Znów mieliśmy ogromny zaszczyt wykonać dzwon do bardzo ważnego muzeum w Warszawie (jesteśmy również wykonawcą dzwonu znajdującego się w Muzeum Powstania Warszawskiego).

 

Na dzwonie znalazł się Orzeł II R.P. oraz treść Roty. Jest to pierwszy dzwon na świecie, który został wykonany z „przestrzeleniem”, symbolicznie nawiązując do tragicznych wydarzeń Katyńskich. Co ciekawe przeprowadzone badania pokazały jedynie lekkie obniżenie głównych tonów pobocznych nie wpływając zasadniczo na finalny piękny dźwięk i rozdźwięk dzwonu.

 

Dzwon brzmi dźwiękiem cis1. Całość została pokryta czarno-ołowianą patyną postarzając dzwon i nadając mu niezwykły, wręcz unikalny charakter. Dzwon jest oprzyrządowany w młotki elektromagnetyczne produkcji firmy Rduch Bells & Clocks oraz oświetlenie wewnątrz dzwonu.

 

Otwarcie Muzeum już za miesiąc.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z produkcji dzwonu oraz skomplikowanej operacji montażu.
Artur Andrus odkrywa tajniki ludwisarstwa

2015-07-29

W środę 29 lipca wraz z ekipą TVP odwiedził nas pan Artur Andrus, który przebywał w Przemyślu tworząc cykl na temat ciekawych miejsc w regionie. Pan Artur miał możliwość odkopać dzwon, nałożyć na formę fałszywego dzwonu ornamenty i napisy oraz uderzyć sercem. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem umiejętności rzemieślniczych pana Artura :) Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w naszej pracowni i zainteresowanie naszą pracą! Już niedługo materiał z nagrania będzie można zobaczyć w TVP. 

Zapraszamy do oglądniecia zdjęć!
Nowe dzwony w kościele św. Trójcy w Warszawie na Jubileusz 500-lecia Reformacji

2015-07-10

10 lipca 2015 roku pozostanie historyczną datą w dziejach parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie.

 

76 lat po zniszczeniu starych dzwonów na skutek działań wojennych i 58 lat po umieszczeniu dzwonów, które do dziś wzywają wiernych na nabożeństwa, przybyły trzy nowe dzwony odlane w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu specjalnie na jubileusz
500-lecia Reformacji dla kościoła Świętej Trójcy, kościoła w Warszawie-Włochach i Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie.

 

Największy „Dzwon Reformacji” waży 350kg i brzmi pięknym dźwiękiem h/1, pozostałe dwa dzwony ważą 220kg i 150kg i brzmią odpowiednio dźwiękami d/2 i e/2. Choć będą biły osobno w innych miejscach w Warszawie wspólnie również tworzą zespół dźwiękowy Tedeum. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć
Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2015

2015-06-25

W dniach 22-24 czerwca odbyły się targi sakralne Sacroexpo 2015, na których wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks prezentowaliśmy nasze produkty. Nasze stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem zwiedzających i dziękujemy wszystkim za tak liczne odwiedziny. Wśród prezentowanych dzwonów można było zobaczyć po raz pierwszy dzwon Mieszko i Dobrawa, który został odlany dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Warto dodać, że podczas uroczystości odlewu obecny był Prymas Polski Abp Wojciech Polak. Jesteśmy dumni, iż tak jak w zeszłym roku tak i na tegorocznej edycji targów wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks udało się nam zdobyć Złoty Medal Targów za dzwon Mieszko i Dobrawę. Serdecznie dziękujemy komisji targowej za to ogromne wyróżnienie, które podkreśla jakość naszych dzwonów. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów
Narodziny dzwonu Mieszko i Dobrawa

2015-05-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichDnia 11.05.2015 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlany został dzwon „Mieszko i Dobrawa” dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przy narodzinach dzwonu obecni byli Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita przemyski abp Józef Michalik. Nawiązując do tej wielowiekowej tradycji i pragnąc uczcić 1050. rocznicę chrztu Mieszka I, a tym samym symboliczny chrzest Polski, staraniem dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w 2013 roku podjęto myśl, uprzedmiotowioną w 2014 roku, ufundowania w rezydencjonalno-stołecznym ośrodku księcia Mieszka I na Ostrowie Lednickim jubileuszowego dzwonu i ustawienia go przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie, za których przyczyną zostało wprowadzone na ziemie polskie chrześcijaństwo. Dzwon Mieszka i Dobrawy będzie brzmieć w tonacji d/2, ważyć 220 kg i mieć średnicę 70 cm. Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78 : 22. Kute serce dzwonu wykonane będzie z miękkiej stali ST3. Dzwon przywieszony będzie do dębowego jarzma, które zawiśnie w dębowej dzwonnicy o wysokości 2 m wykonanej przez firmę Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Będzie wprawiany w ruch za pomocą sznura, który „spadając do dołu dzwonnicy”, symbolizuje „węzeł miłości, jaki go wiąże z ziemią, i z najmniejszymi jego braćmi”. Dzwonnica jest zaś „dla niego kazalnicą, z wysokości której powinien ustawicznie budzić ludzi z ich uśpienia” – „zwoływać żywych, opłakiwać zmarłych i kruszyć gromy”.

 

Dźwięk d/2 został dobrany specjalnie, ze względu na swoją szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz” (HWV 56) Georga Friedricha Händla, którego dźwięki powodowały, iż królowie wstawali z miejsc!

 

Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą, przestrzenią Ostrowa Lednickiego i Civitas Schinesghe.W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu istnieje stylizowany na XIX-wiecznych wzorach płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod wizerunkami pary książęcej na stronie przedniej (awersie) płaszcza dzwonu znajduje się łacińska inskrypcja.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości odlewu dzwonu

 

Prasa o wydarzeniu:

Archidiecezja Przemyska

W Polityce

Radio Vaticana

Niedziela

i wiele innych
Poświęcenie Dzwonu Pokoju - Kravare - Czechy

2015-05-08

W piątek 8 maja 2015, w Kravare ( Czechy ), odbyło się uroczyste poświęcenie nowego "Dzwonu Pokoju". Już sama nazwa wskazuje na wyjątkowy charakter instrumentu, który dodatkowo jest rodzajem pomnika powstałego w hołdzie dla ofiar II wojny. Elementy ozdobne ograniczają się do minimum, a motywem przewodnim dzwonu jest lista 140 nazwisk osób zamordowanych w czsach wojny.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z uroczystości poświęcenia tego wyjątkowego dzwonu.
Targi Sakralne we Włoszech - KOINE 2015

2015-04-26

W dniach 18-21 kwietnia 2015 Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego pod marką Royal Bells wraz z firmą Rduch Bells & Clocks oraz firmą Phoenix Professional Audio wystawiały się na międzynarodowych, największych w Europie targach sakralnych KOINE 2015 w Vicenza we Włoszech. Nasze dzwony cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem włoskich i europejskich kampanologów i akustyków. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów.
Norwegia (Jessheim) Oslo - poświęcenie i montaż

2015-01-25

Dnia 22.01.2015 odbyło się uroczyste poświecenie dzwonów odlanych w naszej Pracowni dla parafii Jessheim (Oslo) w Norwegii. W obecności licznych parafian biskup Oslo Bernt Ivar Eidsvig poświęcił dwa nowe o tonacjach gis-as/1 oraz h/1. Na poświęceniu był Piotr Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego oraz Grzegorz Klyszcz z Firmy Rduch Bells & Clocks. Tuż po poświęceniu dzwony zostały zamontowane na wieży nowobudowanego kościoła w Jessheim. Dzwony zamontowano na pięknych drewnianych prostych osiach. Znajdują się na cynkowanej konstrukcji firmy Rduch Bell & Clocks i napędzane są najnowocześniejszą automatyką. Zobacz zdjęcia z uroczystości poświęcenia. Na naszym profilu facebookowym znajduje się również film pokazujący brzmienie dzwonów na wieży w Jessheim.

 

Parametry aksutyczne dzwonów znajdują się poniżej:

Odchylenia przedstawiono w 1/16 półtonu przy stroju limburskim a/1=435 Hz

 

Ton poboczny Dzwon 580kg Dzwon 350kg
Ton uderzeniowy gis-as/1 +2 h/1 +0
Pryma gis-as/1 +2 h/1 +2
Tercja h/1 +4 d/2 +1
Kwinta dis-es/2 +5 fis-ges/2 +3
Oktawa Dolna gis-as/0 +3 h/0 +0
Oktawa Górna gis-as/2 +2 h/2 +0 

 

Czy wiesz, że...

Jako jedyni w Polsce poddajemy się regularnym badaniom kampanologicznym, ciągle podwyższając jakość dźwięku naszych dzwonów!

 

Nowości w galerii...