Wyświetlono rezultaty 51-60 z 107.

Nowe dzwony w kościele św. Trójcy w Warszawie na Jubileusz 500-lecia Reformacji

2015-07-10

10 lipca 2015 roku pozostanie historyczną datą w dziejach parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie.

 

76 lat po zniszczeniu starych dzwonów na skutek działań wojennych i 58 lat po umieszczeniu dzwonów, które do dziś wzywają wiernych na nabożeństwa, przybyły trzy nowe dzwony odlane w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu specjalnie na jubileusz
500-lecia Reformacji dla kościoła Świętej Trójcy, kościoła w Warszawie-Włochach i Kaplicy Tabita w Konstancinie Jeziornie.

 

Największy „Dzwon Reformacji” waży 350kg i brzmi pięknym dźwiękiem h/1, pozostałe dwa dzwony ważą 220kg i 150kg i brzmią odpowiednio dźwiękami d/2 i e/2. Choć będą biły osobno w innych miejscach w Warszawie wspólnie również tworzą zespół dźwiękowy Tedeum. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć
Złoty Medal na Targach Sacroexpo 2015

2015-06-25

W dniach 22-24 czerwca odbyły się targi sakralne Sacroexpo 2015, na których wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks prezentowaliśmy nasze produkty. Nasze stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem zwiedzających i dziękujemy wszystkim za tak liczne odwiedziny. Wśród prezentowanych dzwonów można było zobaczyć po raz pierwszy dzwon Mieszko i Dobrawa, który został odlany dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Warto dodać, że podczas uroczystości odlewu obecny był Prymas Polski Abp Wojciech Polak. Jesteśmy dumni, iż tak jak w zeszłym roku tak i na tegorocznej edycji targów wspólnie z firmą Rduch Bells & Clocks udało się nam zdobyć Złoty Medal Targów za dzwon Mieszko i Dobrawę. Serdecznie dziękujemy komisji targowej za to ogromne wyróżnienie, które podkreśla jakość naszych dzwonów. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów
Narodziny dzwonu Mieszko i Dobrawa

2015-05-11

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichDnia 11.05.2015 w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlany został dzwon „Mieszko i Dobrawa” dla upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przy narodzinach dzwonu obecni byli Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita przemyski abp Józef Michalik. Nawiązując do tej wielowiekowej tradycji i pragnąc uczcić 1050. rocznicę chrztu Mieszka I, a tym samym symboliczny chrzest Polski, staraniem dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w 2013 roku podjęto myśl, uprzedmiotowioną w 2014 roku, ufundowania w rezydencjonalno-stołecznym ośrodku księcia Mieszka I na Ostrowie Lednickim jubileuszowego dzwonu i ustawienia go przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jest to pierwszy dzwon o tym imieniu w Polsce. Upamiętnia i oddaje cześć pierwszej historycznej parze książęcej z dynastii Piastów – księciu Mieszkowi i jego małżonce, czeskiej księżniczce Dobrawie, za których przyczyną zostało wprowadzone na ziemie polskie chrześcijaństwo. Dzwon Mieszka i Dobrawy będzie brzmieć w tonacji d/2, ważyć 220 kg i mieć średnicę 70 cm. Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78 : 22. Kute serce dzwonu wykonane będzie z miękkiej stali ST3. Dzwon przywieszony będzie do dębowego jarzma, które zawiśnie w dębowej dzwonnicy o wysokości 2 m wykonanej przez firmę Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Będzie wprawiany w ruch za pomocą sznura, który „spadając do dołu dzwonnicy”, symbolizuje „węzeł miłości, jaki go wiąże z ziemią, i z najmniejszymi jego braćmi”. Dzwonnica jest zaś „dla niego kazalnicą, z wysokości której powinien ustawicznie budzić ludzi z ich uśpienia” – „zwoływać żywych, opłakiwać zmarłych i kruszyć gromy”.

 

Dźwięk d/2 został dobrany specjalnie, ze względu na swoją szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz” (HWV 56) Georga Friedricha Händla, którego dźwięki powodowały, iż królowie wstawali z miejsc!

 

Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą, przestrzenią Ostrowa Lednickiego i Civitas Schinesghe.W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu istnieje stylizowany na XIX-wiecznych wzorach płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod wizerunkami pary książęcej na stronie przedniej (awersie) płaszcza dzwonu znajduje się łacińska inskrypcja.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości odlewu dzwonu

 

Prasa o wydarzeniu:

Archidiecezja Przemyska

W Polityce

Radio Vaticana

Niedziela

i wiele innych
Poświęcenie Dzwonu Pokoju - Kravare - Czechy

2015-05-08

W piątek 8 maja 2015, w Kravare ( Czechy ), odbyło się uroczyste poświęcenie nowego "Dzwonu Pokoju". Już sama nazwa wskazuje na wyjątkowy charakter instrumentu, który dodatkowo jest rodzajem pomnika powstałego w hołdzie dla ofiar II wojny. Elementy ozdobne ograniczają się do minimum, a motywem przewodnim dzwonu jest lista 140 nazwisk osób zamordowanych w czsach wojny.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z uroczystości poświęcenia tego wyjątkowego dzwonu.
Targi Sakralne we Włoszech - KOINE 2015

2015-04-26

W dniach 18-21 kwietnia 2015 Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego pod marką Royal Bells wraz z firmą Rduch Bells & Clocks oraz firmą Phoenix Professional Audio wystawiały się na międzynarodowych, największych w Europie targach sakralnych KOINE 2015 w Vicenza we Włoszech. Nasze dzwony cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem włoskich i europejskich kampanologów i akustyków. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z targów.
Norwegia (Jessheim) Oslo - poświęcenie i montaż

2015-01-25

Dnia 22.01.2015 odbyło się uroczyste poświecenie dzwonów odlanych w naszej Pracowni dla parafii Jessheim (Oslo) w Norwegii. W obecności licznych parafian biskup Oslo Bernt Ivar Eidsvig poświęcił dwa nowe o tonacjach gis-as/1 oraz h/1. Na poświęceniu był Piotr Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego oraz Grzegorz Klyszcz z Firmy Rduch Bells & Clocks. Tuż po poświęceniu dzwony zostały zamontowane na wieży nowobudowanego kościoła w Jessheim. Dzwony zamontowano na pięknych drewnianych prostych osiach. Znajdują się na cynkowanej konstrukcji firmy Rduch Bell & Clocks i napędzane są najnowocześniejszą automatyką. Zobacz zdjęcia z uroczystości poświęcenia. Na naszym profilu facebookowym znajduje się również film pokazujący brzmienie dzwonów na wieży w Jessheim.

 

Parametry aksutyczne dzwonów znajdują się poniżej:

Odchylenia przedstawiono w 1/16 półtonu przy stroju limburskim a/1=435 Hz

 

Ton poboczny Dzwon 580kg Dzwon 350kg
Ton uderzeniowy gis-as/1 +2 h/1 +0
Pryma gis-as/1 +2 h/1 +2
Tercja h/1 +4 d/2 +1
Kwinta dis-es/2 +5 fis-ges/2 +3
Oktawa Dolna gis-as/0 +3 h/0 +0
Oktawa Górna gis-as/2 +2 h/2 +0Parafia św. Krzyża w Krakowie - poświęcenie dzwonu

2014-12-25

Tuż przed Świętami 21 grudnia 2014 J.E. kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy dzwony w parafii pw. św. Krzyża na krakowskim Rynku Głównym. Dzwon waży 300kg i brzmi pięknym dźwiękiem c/2. Dzwon dołączy na XVI-wiecznego dzwonu znajdującego się już na wieży. Jest to drugi na Rynku w Krakowie dzwon (po dzwonie sw. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu) odlany w naszej Pracowni i noszący imię św. Jana Pawła II. Dzwon wzorem średniowiecznych dzwonów Krakowa został oprzyrządowany w piekne drewniane jarzmo a napędzany będzie najnowocześniejszą automatyką Firmy Rduch - Czernica. Zobacz zdjęcia dzwonu i uroczystości jego poświęcenia.
Życzenia Bożonarodzeniowe

2014-12-24

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W ten Wigilijny dzień zaśnieżony
kiedy w Kościele uderzą dzwony
Przyjmijcie życzenia radości
a w Nowym Roku
zdrowia, szczęścia i pomyślności!

 

W mijającym 2014 roku serdecznie dziękujemy za zaufanie wszystkim naszym Klientom oraz Współpracownikom!
Poświęcenie dzwonów przez Prymasa Polski

2014-11-03

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichPrymas Polski Abp Wojciech Polak poświęcił 30 października nowe dzwony odlane w naszej ludwisarni dla zabytkowego kościoła parafialnego w Wylatowie. „Dźwięk bijących dzwonów przypomina nam o naszym duchowym zmaganiu, do którego wzywa nas Bóg, o wezwaniu do wiary, która jest Jego darem i łaską” – mówił Prymas Polski. Parafia w Wylatowie posiada piękny zestaw durowy d/2 - fis/2 - a/2. Dzwony zostały przebadane kampanologiczne i otrzymały piękne drewniane jarzma wykonane przez firmę Rduch Czernica. Dzwony otrzymały imiona "św. Piotra i Pawła", "św. Jana Pawła II" oraz "św. Walentego". Już w najbliższym tygodniu dzwony zostaną zawieszone na wieży pięknego zabytkowego kościoła w Wylatowie i otrzymają najnowocześniejszą automatykę dzwonów firmy Rduch Czernica wraz z młotkami elektromagnetycznymi. Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w pięknej uroczystości poświęcenia nowych dzwonów i życzymy księdzu proboszczowi dalszych sukcesów w odnawianiu pięknego wylatowskiego kościoła. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości poświęcenia dzwonów.

 

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analiza kampanologiczna dzwonów dla parafii Wylatowo
Odchylenia przedstawiono w 1/16 półtonu przy stroju limburskim a/1=435 Hz

 

Ton poboczny Dzwon 220kg Dzwon 100kg Dzwon 70kg
Ton uderzeniowy d/2 -1 fis-ges/2 +2 a/2 -1
Pryma d/2 +0 fis-ges/2 -1 a/2 +1
Tercja f/2 +1 a/2 +2 c/3 +1
Kwinta a/2 +6 cis/3 +7 e/3 +3
Oktawa Dolna d/1 +3 fis-ges/1 +3 a/1 +0
Oktawa Górna d/3 -1 fis-ges/3 +2 a/3 -1Poświęcenie dzwonów w Karvinie - Czechy

2014-09-20

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W sobote 20 wrzesnia trzy nowe dzwony zostały poświęcone w parafii św. Marka w Karvinie w Czechach. Dzwony zostały dostrojone do innych dzwonów miasta Karviny tak aby stanowiły piękny instrument muzyczny miasta. Posiadają tonacje d/2, e/2, fis/2 i zostaly lekko podwyzszone (okolo 4/16 poltonu) aby pieknie wspolgraly z pozostalymi dzwonami zgodnie z zaleceniami kampanologa.

 

 

 
 

 

Czy wiesz, że...

Nasza Pracownia została założona w 1808 roku i już od ponad 200 lat dostarcza dzwony na cały świat!

 

Nowości w galerii...