Jeszcze w tym roku największy na świecie kołysany dzwon „Vox Patris” wyruszy w swoją morską podróż do Brazylii, aby tam przywoływać wiernych do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade. Dzwon wybrzmiewać będzie z ponad 100-metrowej dzwonnicy, która nadal jest… w sferze projektu. Twórcy „Vox Patris” wrócili właśnie z Brazylii, gdzie ustalali szczegóły techniczne konstrukcji.
W Brazylii z przedstawicielami biura budowy dzwonnicy – głównym jej projektantem, specjalistami firmy przygotowującej fundamenty oraz konstruktorami dokonującymi obliczeń wytrzymałościowych wieży – spotkali się właściciele Rduch & Felczyński, twórcy 55-tonowego „olbrzyma”. W gronie specjalistów trwała „burza mózgów”, aby dopracować i zamknąć projekt budowy dzwonnicy dla dzwonu „Vox Patris”.
– To nasz czwarty wyjazd do Brazylii, podczas którego dopracowywaliśmy już 15. wersję wieży. Nieustannie modyfikowana, obecnie jest całkowicie inna niż na początku, kiedy rozpoczęliśmy prace projektowe – mówi zajmujący się automatyką i montażem dzwonu Grzegorz Klyszcz, szef firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy. Wspólnie z właścicielem Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotrem Olszewskim spotkali się też z inicjatorem odlania 55-tonowego „Vox Patris”, reprezentującym brazylijskie sanktuarium – ojcem Robsonem de Oliveira, aby omówić szczegóły transportu dzwonu do Brazylii.
Jeszcze w lipcu umocowane zostanie w nim specjalnie wykute 2-tonowe serce. Cały proces uzbrajania w nie dzwonu, a także przygotowanie ogromnych gabarytów konstrukcji do montażu, wykonanych z nietypowego materiału, który trzeba zamawiać bezpośrednio u producenta w walcowni – to finalny etap w realizacji „olbrzyma”. Na przełomie września i października w Krakowie przeprowadzone zostaną jeszcze wszystkie konieczne testy. – Skoncentrujemy się na badaniach, które dostarczą projektantom informacji niezbędnych do dokończenia tego bardzo skomplikowanego projektu – tłumaczy szef przemyskich odlewników Piotr Olszewski.
– Projekt jest niespotykany pod względem rozmiarów, a tym samym wyjątkowy i nieprzewidywalny. Nauka i inżynieria nie zawsze podążają za praktyką – dodaje Grzegorz Klyszcz. Dzwon przed wypłynięciem do Brazylii zaprezentowany zostanie w całej okazałości. Kiedy wyniesiony zostanie z dołu odlewniczego na specjalne rusztowanie, będzie można podziwiać nie tylko jego kunsztowne zdobienia, ale także zobaczyć, jak dostojnie kołysze się. Niestety nie będzie można posłuchać bicia „olbrzyma”, który „odezwie się” dopiero w sanktuarium w Trindade.
W Trindade „Vox Patris” zawieszony zostanie na pierwszej kondygnacji wieży, na wysokości 30 m. Powyżej, w kolejnych dwóch komorach dzwonowych, na 50 i 90 m wybrzmiewać będą karyliony oraz kwartet idealny. Dzwonnica wznosząca się nad bazyliką, planowana jest jako niezależna budowla, jednocześnie tworząca integralną całość z sanktuarium.
Swój podziw dla realizowanego przez przemyskich odlewników i śląskich specjalistów projektu największego dzwonu na świecie odlanego w krakowskim „Metalodlewie”, wyraziła chargé d’affaires Marta Olkowska, na spotkaniu z okazji 20-lecie przystąpienia Polski do NATO, w polskiej ambasadzie w Brazylii. – Usłyszeliśmy, że dla Polonii to wielki honor, że taki dzwon powstał w Polsce. To powód do dumy, ponieważ pod względem liczebności brazylijska Polonia jest trzecią na świecie. Projekt dzwonu odbił się wielkim echem, co utwierdza nas w przekonaniu, że robimy dobre rzeczy, a to dodaje nam sił do dalszego działania – podsumował brazylijskie spotkanie Grzegorz Klyszcz.
Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris” („Głos Ojca”) rozbrzmiewać będzie w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno) w Trinidade, w Brazylii.
Dzwon wykonała nasza pracowania przy współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy, a odlany został w Metalodlew SA w Krakowie.Prace nad „Vox Patris” rozpoczęły się w 2015 r. Towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie.
Przygotowana została wizja oraz projekt obrazujący autorskie rozwiązanie odpowiadające skali planowanego obiektu.Dzwon zrobiony został tradycyjnie ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc.), dzięki czemu uzyskał niepowtarzalny blask i piękny, głęboki dźwięk. Na jego wykonanie zużyto ponad 60 t metalu. Dzwon musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu.
W procesie tworzenia dzwonu, który nie zmienia się od tysięcy lat, najpierw wykonany został rdzeń wewnętrzny, a następnie przy użyciu wzornika ludwisarze stworzyli tzw. dzwon fałszywy odwzorowujący oryginał z naniesionymi zdobnymi inskrypcjami z wosku. Na nim uformowany został płaszcz oddający rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu. W wyniku podgrzewania wosk wytopił się, odciskając ornamenty na płaszczu. Po usunięciu dzwonu fałszywego powstałą przestrzeń wypełniono brązem dzwonowym.Dzwon „Vox Patris” popłynie do Brazylii statkiem, a do portu przewieziony zostanie na specjalnej platformie samochodowej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
25 sierpnia 2018 Papież Franciszek poświęcił dzwon odlany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu podczas Światowych Dni Rodziny w Irlandii.Poświęcony w Dublinie dzwon zostanie teraz przewieziony do Sanktuarium w Knock, gdzie w niedługim czasie zostanie zawieszony. Serce i stojak dzwonu wykonała firma Rduch Bells & Clocks.
Dnia 11 Lipca odbyło się uroczyste poświecenie dzwonów odlanych w naszej Pracowni dla zakonu Benedyktynów Glenstal Abbey w Irlandii. W obecności licznie zgromadzonych odbyło się uroczyste poświęcenie zestawu 4 dzwonów o wagach 290kg, 90kg, 150kg i 70kg. Po poświęceniu dzwony zostały zamontowane na dachu biblioteki w specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji. Wyposażone zostały w elementy najnowocześniejszej automatyki. Dostarczenie elementów oprzyrządowania i instalacji dokonała firma Rduch Bell & Clocks.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
W czerwcu 2018 r. odbył się montaż dzwonu o wadze 1200kg w nowym Kościele w Ikšķile na Łotwie. Dzwon w tonacji e/1, odlany w naszej pracowni został opatrzony w piękne dębowe okucie, serce, system automatyki. Dostarczenie elementów oprzyrządowania i instalacji dzwonu w wieży dokonała firma Rduch Bells & Clocks.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Z ogromną radością pragniemy poinformować , że jako jedyna i pierwsza pracownia Ludwisarska w Polsce dostarczyliśmy zestaw pięciu instrumentów carillonowych do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Instrumenty w tonacjach g2, b2, h2, c3, es3 zostały rygorystycznie sprawdzone przez muzyków z Filharmonii Wrocławskiej jak również Berlińskiej. Strojenie a1 w wysokości 442Hz nie budziło żadnych zastrzeżeń.
W dniach 11-13 czerwca 2018 nasza pracownia ludwisarska wraz z firmą Rduch Bells & Clocks uczęstniczyła w międzynarodowych targach sakralnych w Kielcach. Nasze produkty cieszyły się duża popularnością i uznaniem.
28 Kwietnia bieżącego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ceremonii poświęcenia dzwonu w miejscowości Coutuers we Francji. Dzwon został wykonany w naszej pracowni, waży 350kg i charakteryzuje się pięknym dźwiękiem h/1.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
26 Kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości poświęcenia trzech dzwonów dostarczonych przez naszą pracownię. Oprócz licznie zgromadzonych parafian, uroczystościom odbywających się w Parafii Świętej Rodziny w Makatii przewodniczył Kardynał Luis Antonio Tagle. Dostarczone dzwony cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W połowie marca bieżącego roku dostarczyliśmy do Parafii Świętej Rodziny w Makatii na Filipinach trzy dzwony wykonane w naszej pracowni. Dzwony o wagach 220kg , 130 kg i 70 kg zostały zainstalowane na specjalnie przygotowanej konstrukcji oraz opatrzone pełnym mechanizmem automatyki. Montażu i instalacji dokonała firma Rduch Bells & Clocks.
Jest to pierwszy projekt naszej pracowni i firmy Rduch Bells & Clocks zrealizowany na Filipinach.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.