Wyświetlono rezultaty 11-20 z 109.

Największy dzwon na świecie "Vox Patris" czeka na swoją dzwonnicę

2019-04-15

Jeszcze w tym roku największy na świecie kołysany dzwon „Vox Patris” wyruszy w swoją morską podróż do Brazylii, aby tam przywoływać wiernych do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade. Dzwon wybrzmiewać będzie z ponad 100-metrowej dzwonnicy, która nadal jest… w sferze projektu. Twórcy „Vox Patris” wrócili właśnie z Brazylii, gdzie ustalali szczegóły techniczne konstrukcji.

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich
W gronie polskich i brazylijskich specjalistów trwała „burza mózgów”,
aby dopracować i zamknąć projekt budowy dzwonnicy dla „Vox Patris”.
Twórcy dzwonu - właściciele firm Rduch & Felczyński
(pierwszy z lewej) Grzegorz Klyszcz i Piotr Olszewski (obok)

 

W Brazylii z przedstawicielami biura budowy dzwonnicy – głównym jej projektantem, specjalistami firmy przygotowującej fundamenty oraz konstruktorami dokonującymi obliczeń wytrzymałościowych wieży – spotkali się właściciele Rduch & Felczyński, twórcy 55-tonowego „olbrzyma”. W gronie specjalistów trwała „burza mózgów”, aby dopracować i zamknąć projekt budowy dzwonnicy dla dzwonu „Vox Patris”.

Burza mózgów polskich i brazylijskich specjalistów

 

– To nasz czwarty wyjazd do Brazylii, podczas którego dopracowywaliśmy już 15. wersję wieży. Nieustannie modyfikowana, obecnie jest całkowicie inna niż na początku, kiedy rozpoczęliśmy prace projektowe – mówi zajmujący się automatyką i montażem dzwonu Grzegorz Klyszcz, szef firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy. Wspólnie z właścicielem Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu Piotrem Olszewskim spotkali się też z inicjatorem odlania 55-tonowego „Vox Patris”, reprezentującym brazylijskie sanktuarium – ojcem Robsonem de Oliveira, aby omówić szczegóły transportu dzwonu do Brazylii.

 

Jeszcze w lipcu umocowane zostanie w nim specjalnie wykute 2-tonowe serce. Cały proces uzbrajania w nie dzwonu, a także przygotowanie ogromnych gabarytów konstrukcji do montażu, wykonanych z nietypowego materiału, który trzeba zamawiać bezpośrednio u producenta w walcowni – to finalny etap w realizacji „olbrzyma”. Na przełomie września i października w Krakowie przeprowadzone zostaną jeszcze wszystkie konieczne testy. – Skoncentrujemy się na badaniach, które dostarczą projektantom informacji niezbędnych do dokończenia tego bardzo skomplikowanego projektu – tłumaczy szef przemyskich odlewników Piotr Olszewski. 

 

– Projekt jest niespotykany pod względem rozmiarów, a tym samym wyjątkowy i nieprzewidywalny. Nauka i inżynieria nie zawsze podążają za praktyką – dodaje Grzegorz Klyszcz. Dzwon przed wypłynięciem do Brazylii zaprezentowany zostanie w całej okazałości. Kiedy wyniesiony zostanie z dołu odlewniczego na specjalne rusztowanie, będzie można podziwiać nie tylko jego kunsztowne zdobienia, ale także zobaczyć, jak dostojnie kołysze się. Niestety nie będzie można posłuchać bicia „olbrzyma”, który „odezwie się” dopiero w sanktuarium w Trindade.

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich
W zaprojektowanej dzwonnicy w Trindade,
na wysokości 30 m będzie bił Dzwon „Vox Patris”

 

Zainteresowanie dzwonem dodaje nam sił do działania!

W Trindade „Vox Patris” zawieszony zostanie na pierwszej kondygnacji wieży, na wysokości 30 m. Powyżej, w kolejnych dwóch komorach dzwonowych, na 50 i 90 m wybrzmiewać będą karyliony oraz kwartet idealny. Dzwonnica wznosząca się nad bazyliką, planowana jest jako niezależna budowla, jednocześnie tworząca integralną całość z sanktuarium.

 

Swój podziw dla realizowanego przez przemyskich odlewników i śląskich specjalistów projektu największego dzwonu na świecie odlanego w krakowskim „Metalodlewie”, wyraziła chargé d’affaires Marta Olkowska, na spotkaniu z okazji 20-lecie przystąpienia Polski do NATO, w polskiej ambasadzie w Brazylii. – Usłyszeliśmy, że dla Polonii to wielki honor, że taki dzwon powstał w Polsce. To powód do dumy, ponieważ pod względem liczebności brazylijska Polonia jest trzecią na świecie. Projekt dzwonu odbił się wielkim echem, co utwierdza nas w przekonaniu, że robimy dobre rzeczy, a to dodaje nam sił do dalszego działania – podsumował brazylijskie spotkanie Grzegorz Klyszcz.
„Vox Patris” – największy dzwon kołysany na świecie – 55 ton, 4,5 metra średnicy, 4 metry wysokości

2018-09-20

Największy na świecie dzwon kołysany „Vox Patris” („Głos Ojca”) rozbrzmiewać będzie w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno) w Trinidade, w Brazylii.

 

Dzwon wykonała nasza pracowania przy współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy, a odlany został w Metalodlew SA w Krakowie.Prace nad „Vox Patris” rozpoczęły się w 2015 r. Towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje, symulacje i analizy naukowo-techniczne ze specjalistami Katedry Odlewnictwa Politechniki Śląskiej oraz Metalodlew SA w Krakowie.

 

Przygotowana została wizja oraz projekt obrazujący autorskie rozwiązanie odpowiadające skali planowanego obiektu.Dzwon zrobiony został tradycyjnie ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc.), dzięki czemu uzyskał niepowtarzalny blask i piękny, głęboki dźwięk. Na jego wykonanie zużyto ponad 60 t metalu. Dzwon musiał zostać odlany w całości, co stanowiło nie lada wyzwanie, gdyż w piecu krakowskiego Metalodlewu jednorazowo można przetopić 15 t metalu.

 

W procesie tworzenia dzwonu, który nie zmienia się od tysięcy lat, najpierw wykonany został rdzeń wewnętrzny, a następnie przy użyciu wzornika ludwisarze stworzyli tzw. dzwon fałszywy odwzorowujący oryginał z naniesionymi zdobnymi inskrypcjami z wosku. Na nim uformowany został płaszcz oddający rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu. W wyniku podgrzewania wosk wytopił się, odciskając ornamenty na płaszczu. Po usunięciu dzwonu fałszywego powstałą przestrzeń wypełniono brązem dzwonowym.Dzwon „Vox Patris” popłynie do Brazylii statkiem, a do portu przewieziony zostanie na specjalnej platformie samochodowej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Poświęcenie dzwonu w Irlandii przez Papieża Franciszka

2018-08-27

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

 

25 sierpnia 2018 Papież Franciszek poświęcił dzwon odlany przez Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego w Przemyślu podczas Światowych Dni Rodziny w Irlandii.Poświęcony w Dublinie dzwon zostanie teraz przewieziony do Sanktuarium w Knock, gdzie w niedługim czasie zostanie zawieszony. Serce i stojak dzwonu wykonała firma Rduch Bells & Clocks.

 
Zestaw dzwonów w Opactwie Glenstal w Irlandii

2018-07-13

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Dnia 11 Lipca odbyło się uroczyste poświecenie dzwonów odlanych w naszej Pracowni dla zakonu Benedyktynów Glenstal Abbey w Irlandii. W obecności licznie zgromadzonych odbyło się uroczyste poświęcenie zestawu 4 dzwonów o wagach 290kg, 90kg, 150kg i 70kg. Po poświęceniu  dzwony zostały zamontowane na dachu biblioteki w specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji. Wyposażone zostały w elementy najnowocześniejszej automatyki.  Dostarczenie elementów oprzyrządowania i instalacji dokonała firma Rduch Bell & Clocks.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Nowy dzwon w Ikšķile na Łotwie

2018-06-30

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W czerwcu 2018 r.  odbył się montaż dzwonu o  wadze 1200kg w nowym Kościele w Ikšķile na Łotwie. Dzwon w tonacji e/1, odlany w naszej pracowni został opatrzony w piękne dębowe okucie, serce, system automatyki. Dostarczenie elementów oprzyrządowania i instalacji dzwonu w wieży dokonała firma Rduch Bells & Clocks.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Carillony w Narodowym Forum Muzyki

2018-06-22

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

Z ogromną radością pragniemy poinformować , że jako jedyna i pierwsza pracownia Ludwisarska w Polsce dostarczyliśmy zestaw pięciu instrumentów carillonowych do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.  Instrumenty w tonacjach g2, b2, h2, c3, es3 zostały rygorystycznie sprawdzone przez muzyków z Filharmonii Wrocławskiej jak również Berlińskiej. Strojenie a1 w wysokości 442Hz nie budziło żadnych zastrzeżeń.
Targi Sakralne SACROEXPO 2018

2018-06-15

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W dniach 11-13 czerwca 2018  nasza pracownia ludwisarska wraz z firmą Rduch Bells & Clocks uczęstniczyła w międzynarodowych targach sakralnych w Kielcach. Nasze produkty cieszyły się duża popularnością i uznaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poświęcenie dzwonu w Coutures sur Dropt , Francja

2018-04-28

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

28 Kwietnia bieżącego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ceremonii poświęcenia dzwonu w miejscowości Coutuers we Francji. Dzwon został wykonany w naszej pracowni, waży 350kg i charakteryzuje się pięknym dźwiękiem h/1.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 
Poświęcenie dzwonów w Makati na Filipinach

2018-04-26

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskichodlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

26 Kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości poświęcenia trzech dzwonów dostarczonych przez naszą pracownię. Oprócz licznie zgromadzonych parafian, uroczystościom odbywających się w Parafii Świętej Rodziny w Makatii przewodniczył Kardynał Luis Antonio Tagle. Dostarczone dzwony cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Dzwony dla Parafii Świętej Rodziny w Makatii na Filipinach

2018-03-30

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich

 

W połowie marca bieżącego roku dostarczyliśmy do Parafii Świętej Rodziny w Makatii na Filipinach trzy dzwony wykonane w naszej pracowni.  Dzwony o wagach 220kg , 130 kg i 70 kg zostały zainstalowane na specjalnie przygotowanej konstrukcji oraz opatrzone pełnym mechanizmem automatyki. Montażu i instalacji dokonała firma Rduch Bells & Clocks.

Jest to pierwszy projekt naszej pracowni i firmy Rduch Bells & Clocks zrealizowany na Filipinach.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.
 

 

Czy wiesz, że...

To w naszej Pracowni powstał słynny dzwon św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu!

 

Nowości w galerii...